سنسور روغن دیزل ژنراتور

سنسور روغن دیزل ژنراتور

سنسور روغن دیزل ژنراتور

سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور و موتور دیزل-فشنگی روغن

وارد کننده انواع سنسور فشار سنج روغن و دمای روغن موتور دیزلی-سنسور روغن اتری-آموزش سیستم گردش روغن،ساختار و عملکرد انواع سنسور روغن

سنسور روغن دیزل دیزل ژنراتور

کار سنسور یا فشنگی فشار روغن دیزل ژنراتور یا خودرو چیست؟  سنسور کم روغن و خاموش شدن خودکار یکی از ویژگی های عالی بسیاری از ژنراتورها است. در صورت کم شدن سوخت دستگاه را خاموش می کند تا ژنراتور بیش از حد کار نکند و خطر آسیب جدی به ژنراتور و هر چیزی که در آنجا کار می کند.

سنسور روغن چگونه کار می کند؟

سوئیچ فشار در کنار یک بلوک موتور نصب شده و به یک گالری روغن متصل می شود. همانطور که نیروی فشار روغن روی دیافراگم شروع به ایجاد می کند، این نیرو بر فشار فنر سوئیچ غلبه می کند، که سپس کنتاکت های الکتریکی را از هم جدا می کند تا چراغ هشدار روشن شود.

جهت مشاوره و خرید انواع فشنگی روغن موتور دیزل تماس حاصل فرمایید. به سنسور فشار روغن فشنگی فشار روغن یا قوری روغن نیز میگویند. مهم ترین وسیله حفاظتی برای موتور دیزل ژنراتور یا خودرو  سنسور روغن می باشد و جهت حفاظت از خرابی موتور جهت خواندن میزان فشار روغن یا آلارم از آنها استفاده میشود.(جهت تعمیرات دیزل ژنراتور با شرکت سرویس ژنراتور تماس بگیرید.)

سنسورهای فشار و دمای روغن دیزل در مسیر شریان عبوری روغن موتور دیزل ژنراتور که بوسیله پمپ روغن از کارتل دیزل ژنراتور کشیده میشود و به سر سیلندر موتور وارد میشود بسته میشود. و بوسیله سوراخ کوچکی که سر سنسورهای روغ دیزل ژنراتور وجود دارد ، روغن وارد آن می شود و فشار آن اندازه گیری میشود.

توجه کنید جهت بستن سنسور فشار روغن موتور دیزل نباید از نوار تفلون استفاده شود وگرنه راه ورود روغن به آن کیپ میشود .  پیچ کورکنی را روی بدنه دیزل ژنراتور پیدا کنید که به مسیر روغن دیزل ژنراتور متصل باشد ، لذا میتوانید سنسور فشار روغن را بصورت مستقیم یا با استفاده از واسطه به بدنه موتور دیزل ژنراتور ببندید.

جهت استفاده از آنها باید روغن دیزل ژنراتور تمیز باشد. این سنسورها به ضربه بسیار حساس می باشند لذا جهت نگهداری و حمل آها مراقب باشید. محل قرار گیری این سنسورها بستگی به نوع و مدل موتور دارد که معمولا در یکی از بلوکهای سیلندر موتور یا کنار فیلتر روغن یا در کمتر موتوری در بالای آن قرار دارد.

سنسور دما،فشار و دمای روغن دیزل ژنراتور

عملکرد سنسور روغن VDO: فشنگی های دیزل مخصوصا نوع vdo معمولا یا مقدار فشار روغن را میخوانند یا فقط یک کنتاکت جهت دادن اخطار پایین بودن فشار روغن و یا هردو پایه خروجی را دارند. و یا دارای چند پایه جهت خوانندن فشار روغن و دمای روغن میباشند. بعضی از سنسورهای فشار و دمای روغن نیاز به اعمال ولتاژ تغذیه دارند(معمولا سه فیش میباشند).

 

و سایر سنسورهای روغن فقط یک مقدار مقاومتی به خروجی میدهند (تک فیش یا سه فیش). معمولا سنسور فشار روغن موتور پایه دیگری دارد که به بدنه موتور وصل است. تغییر مقاومت سنسور روغن را نسبت به بدنه موتور خودرو یا دیزل ژنراتور میتوان فهمید. بدنه موتورها معمولا به منفی باتری متصل میباشند.(در موتورهای درمن بدنه مثبت میباشد.)

سنسورهای روغن موتور ژنراتور دارای کنتاکت محافظ ، یک دیافراگم لاستیکی قابل ارتجاع میباشند که به نسبت فشار روغن حرکت میکنند. و یک کنتاکت را بصورت شکل زیر باز یا بسته میکنند. عملکرد سوییچ سنسور فشار و دمای روغن معمولا بین 0/25 تا 1 بار (BAR) فشار میباشد که درصورتی که فشار روغن از آن حد درج شده روی سنسور کمتر شود کنتاکت آن عمل میکند.

و چراغ اخطار روغن روشن میشود یا برد کنترل دیزل ژنراتور یا ECU موتور متوجه افت فشار روغن شده و موتور یا دیزل ژنراتور را فوری خاموش میکند. در سنسورهایی که مقدار فشار را اندازه گیری میکنند عملکردهای متفاوت و مدارات متفاوتی وجود دارد که باید به کاتالوگ شرکت سازنده مراجعه نمود.

ولی ساده ترین آنها دارای یک قطعه مقاومتی پیزو الکتریکی میباشند که به نسبت فشار وارد شده به آن مقاومت آن تغییر میکند.

اخطار: در صورتی که فشار روغن موتور زیر حد مجاز کنتاکت روغن سنسور بیاید موتور پس از چند ثانیه یاتاقان میزند و خواهد سوخت.

قیمت فشنگی روغن دیزل ژنراتور

ساختمان داخلی سنسور فشار روغن:

 1. سنسور روغن دیزل ژنراتور

  سنسور روغن دیزل ژنراتور

  واشر

 2. دیافراگم
 3. محل قرارگیری سوییچ و مدارات داخلی
 4. محل اتصال سیم یا کانکتور
 5. شکلA) کنتاکت عادی باز NO و شکلB) کنتاکت عادی بسته NC
 6. پیچ جهت بستن سنسور به بدنه موتور

انواع سنسور فشار روغن چیست

طریقه خطا یابی و رفع عیب افت فشار روغن:

 1. درصورتی که فشار گیج یا نشانگر روغن کم است یا آلارم یا لامپ هشدار آن فعال شده است فورا موتور را خاموش کنید.
 2. گیج روغن را بیرون بکشید و سطح روغن را چک کنید تا زیر حد نرمال نباشد. کیفیت ، چسبندگی و روانی و دیسکوزیته روغن را چک کنید.(روغن پس از 200 ساعت-بسته به نوع روغن-یا پس از یک سال پس از زمان تولید خراب میشود)
 3. پمپ روغن ، خنک کن روغن و سنسور روغن را چک کنید. جهت تست فشنگی روغن میتوانید سنسور روغن را شل کنید و با زدن یک استارت به موتور (توجه کنید موتور روشن نشود و استارت طولانی نشود)اگر از کنار سنسور با فشار روغن بیرون زد سنسور خراب است در غیر اینصورت یا خنک کن یا فیلتر روغن گرفته یا پمپ روغن (OIL PUMP) خراب است.
 4. اگر موتور و روغن سالم است میتوانید با اعمال فشار به سنسور روغن(با زدن استارت) تغیر مقاومت آنرا اندازه گیری کنید.
 5. وایرینگ یا سیم کشی سنسور را بررسی کنید.
سنسور روغن دیزل ژنراتور

سنسور روغن دیزل ژنراتور

پر کاربرد ترین نوع سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور مدل vdo 10bar می باشد زیرا بر روی تمام انواع دیزل ژنراتورها قابل نصب است و برای همه ی بردهای کنترل دیزل ژنراتور (plc) بصوررت پیش فرض قابل خواندن می باشد. فشنگی روغن VDO دارای دو کنتاکت G , wk می باشد.

پایه G جهت خواندن مقدار فشار روغن و پایه wk کنتاکت محافظ می باشد. تا در مواقعی که فشار روغن زیر یک بار(1BAR) است عمل کند. و منفی باتری را ارسال میکند  که در مدار فرمان باید از این پایه استفاده کنیم جهت خاموش کردن دیزل ژنراتور. سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور یا (oil pressure sender) در انواع مختلفی وجود دارند.

سنسور روغن دیزل ژنراتور

سنسور روغن دیزل ژنراتور

در بعضی دیزل ژنراتورها سنسور فشار روغن الکترونیکی است و نیاز به تغذیه مثبت و منفی دارد. و ممکن است دمای روغن را نیز اندازه بگیرد. لذا تعداد پایه های سنسور فشار روغن متفاوت می باشد. بعضی از سنسورهای فشار روغن فقط یک پایه G یا wk دارند.

سنسور دیزل ژنراتور

سنسور دیزل ژنراتور

گیج دما سنج روغ نما

سنسور  روغن اتری بصورت شکل زیر می باشد. این سنسور میتواند بدون نیاز به سیم کشی یا اتصال الکتریکی قادر به نمایش فشار روغن دیزل ژنراتور باشد. که بوسیله شیلنگ ، فشار روغن به گیج اندازه گیر فشار روغن منتقل میشود. ولی گیج اتری فشار روغن شیلنگی بسیار شکننده می باشد.

نوع الکتریکی گیج روغن بهتر است. و می توان پایه G سنسور فشار روغن را بهمراه دو سیم مثبت و منفی باتری به گیج آن متصل نمود تا فشار روغن دیزل ژنراتور را نشان دهد. گیج فشار روغن اتری در دو نوع 12 و 24 ولت موجود میباشد.

سنسور فشار سنج روغن دیزل ژنراتور اتری - گیج اتری دارای کنتاکت قطع کن محافظ

انواع فشنگی روغن:

سنسورهای روغن موتورهای مختلف دارای ساختارهای متفاوتی می باشند. بعضی از آنها دارای مداری ساده هستند و بدون نیاز به تغذیه ، کار میکنند ولی بعضی دیگر دارای مدارات الکترونیکی هستند و با ecu/ecm/edc/ffr موتور ارتباط برقرار میکنند. بعضی از آنها مانند:

فشنگی های موتورهای ولوو پنتا ، کامینز ، پرکینز ، کاترپیلار ، mtu ، man ، بنز و دویتس های جدید ، به غیر از نشان دادن فشار روغن ، دمای روغن را نیز نشان میدهند که سه یا چهار سیم دارند. عملکردهای آنها با هم بسیار متفاوت می باشد و باید به کاتالوگ آنها یا نقشه وایرینگ موتور مراجعه کرد.

ورودی و خروجی آنها را نیز بوسیله دیاگ میتوان مشخص نمود. بعضی از سنسورها فقط دمای روغن را نشان میدهند. بعضی فشنگی ها فقط فشار و بعضی فقط دارای کنتاکت قطع کن میباشند.

دلیل کم بودن یا افت فشار روغن (آلارم فشار روغن کم است)

کم بودن فشار روغن دلایل مختلفی دارد از جمه خرابی پمپ روغن ، داغی بیش از حد روغن ، استفاده نکردن از روغن مناسب ، بسته شدن مجاری روغن و سرد کن روغن و…. که باید به سرعت اخطار افت فشار روغن رفع گردد.

علت بالا بودن فشار روغن و ترکیدن فیلتر روغن

فشار بالای روغن ممکن است بخاطر استفاده نکردن از روغن مناسب (روغن با ویسکوزیته بالا) یا زیاد از حد پر کردن کارتل موتور یا خرابی آن است و ممکن است درب بغل موتور یا فیلتر روغن را منفجر کند و همه روغن تخلیه میشود. لذا همیشه باید فشار روغن موتور را تست نمود.

فروش انواع سنسور یا فشنگی روغن موتور های دیزلی. جهت خرید ، استعلام قیمت یا دریافت لیست قیمت تماس حاصل فرمایید.

علائم خرابی سنسور فشار روغن

سنسور روغن بسته به کاتالوگ آنه تست میشود. مثلا اگر خروجی آنالوگ میدهد بوسیله یک اهم متر ، وقتی موتور خاموش و روشن است میتوانید آن را تست کنید و به همین نحو کنتاکت آن را.

علت روشن شدن چراغ روغن و استوپ در دور پایین

در دور پایین فشار روغن کم است. دور پایین را بگونه ای تنظیم کنید که حداقل 2 بار فشار روغن داشته باشید.

علت دیر خاموش شدن چراغ روغن

احتمالا پمپ روغن یا اویل پمپ خراب است یا روغن خیلی سرد است و یا ویسکوزیته آن بالا ست(بخاطر استفاده از روغن نامناسب و یا روغن مانده.)

فشار روغن در موتور دیزل و خودرو ها چقدر است

فشار روغن نشان داده شده در گیج یا آمپر روغن بسته به نوع ، ساختار موتور ، نوع روغن ، سردی و یا گرمی آن متفاوت است. معمولا فشار روغن موتور بین 2 در موتورهای کوچک مانند موتور برق تا 10 بار ، در موتورهای بزرگ متفاوت است. در ابتدای روشن کردن موتور ، فشار روغن در بالاترین حد خود است و پس از گرم شدن روغن فشار آن مثلا در موتور ولوو 1343 از 7 بار ، روی 4-5 بار می آید.

انواع سنسورهای فشار روغن شرکت VDO TECH امریکا:

سنسور فشار روغن دیزل ژنراتور و موتور دیزل-فشنگی روغن موتور دیزل ژنراتورسنسور فشار روغن دیزل ژنراتور و موتور دیزل-فشنگی روغن موتور دیزل ژنراتور

سنسور روغن دیزل ژنراتور

سنسور روغن دیزل ژنراتور

ب

Write a Message

Your email address will not be published.

Related Posts

Call Now Button
× مشاوره آنلاین

Enter your keyword