ژنراتور چیست؟- سرویس ژنراتور

ژنراتور چیست؟- سرویس ژنراتور

 

ژنراتور چیست؟


به طور مختصر ژنراتور دستگاهی است که انرژي مکانيکي را به انرژي الکتريکي تبديل ميکنند. اين وسايل امروزه در انواع و قدرتهای مختلفي ارائه ميشوند. مانند مولد تولید برق، دينام دوچرخه و خودرو، توربين هاي آبي و بادي و …

موتورالکتريکي: دستگاه يا ماشيني است که انرژي الکتريکي را به انرژي مکانيکي تبديل ميکند و در وسايل مختلفي مانند لباسشويي، چرخ گوشت، ابميوه گيري و در صنايع و … کاربرد دارد.
شباهت موتور الکتريکي با ژنراتور: در هر دوي آن ها از خاصيت مغناطيسي آهن رباي الکتريکي استفاده مي شود.
تفاوت موتور الکتريکي با ژنراتور: موتور انرژي الکتريکي را به انرژي مکانيکي تبديل مي کند اما ژنراتور انرژي مکانيکي را به جريان الکتريکي تبديل مي کند.

ژنراتور سه فاز چیست

ژنراتور چیست؟ ژنراتور مولد برق وسیله ایست جهت تولید برق که نیاز به یک منبع انرژی دیگری جهت چرخش دارد تا بتواند با ایجاد میدان مغناطیسی ، بوسیله القاء ، برق سه فاز تولید نماید. منبع اولیه میتواند موتور دیزلی ، گازی و بنزینی ، نیروی باد ، توربین بخار یا آب و… باشد. ژنراتور بیشتر به دو صورت تک فاز و سه فاز تولید میشود.

برق خروجی ژنراتور تک فاز معمولا 230 ولت ac و برق خروجی ژنراتور سه فاز 400 ولت متناوب در کاربردهای کوچک و 6300 ولت در کاربردهای بزرگ و نیروگاهی می باشد. در بعضی از کشورها ولتاژ فاز به نول شهری 110 ولت است. لذا اکثر ژنراتورها سر وسط سیم پیچی را روی تخته کلمپ خروجی آورده اند. لذا این ژنراتورها هم مولد برق 110 ولت و هم مولد ولتاژ 230 ولت می باشند.

توربین ژنراتور

توربین

توربین مولد برق

دیزل ژنراتور برق

توربین مولد برق

انواع ژنراتور برق

بر اساس کاربرد، شرکتهای سازنده ژنراتورچهار نوع را پیشنهاد می‌دهند: اضطراری، پرایم، دائم و چند منظوره. ژنراتور باید توان مورد نیاز پیش‌ بینی شده معتبر را بدون آسیب فراهم کند این امر با دادن یک یا چند رتبه به ژنراتور بدست می‌آید.

  • ژنراتور اضطراری (Standby)

ژنراتور  برق اضطراری در حالت قطع برق شهری به صورت خودکار اقدام به تأمین برق مشترکین می‌کند. یک مدل از ژنراتور به صورت استندبای ژنراتور ممکن است لازم باشد تا فقط چندساعت در ماه عمل کند اما مدل‌های دیگری از ژنراتورهای پرایم هستند که باید به صورت پیوسته عمل کنند. زمانی که یک ژنراتور جایگزین راه می‌افتد، ممکن است با شرایطی بخصوص عمل کند مانند ۱۰٪ بار اضافه که در طی زمان فعالیت می‌تواند منظور شود.

ژنراتوری با مدل یکسان می‌تواند مرتبه بالاتری را برای سرویس جایگزین راه‌اندازی کند که آن برای امور پیوسته‌است. شرکت‌های سازنده بر طبق توافق جهانی برای هر ژنراتور رتبه‌ای قائل می‌شوند. این رتبه‌بندی‌های استاندارد تعریف می‌شود تا اجازه انتخاب صحیح را بدهد و مقایسه خوبی بین سازنده‌ها صورت گیرد تا از عملکرد نادرست ماشین جلوگیری کند و راهنمای طراحان باشد.

  • ژنراتور پایه (Prime) ]

ژنراتور پایه معمولاً در اماکنی که موقتاً به برق نیاز دارند به کار می‌آیند. مانند اردوگاه‌ها، نمایشگاه‌ها، اکتشاف معادن و کمپ‌ها. نباید در کاربردهای ساخت توان استفاده شود. خروجی موجود با بار متفاوت برای یک زمان نامحدود است. عموماً پیک تقاضای۱۰۰٪ رتبه اولیه ekW را با ۱۰٪ ظرفیت بار اضافی برای استفاده در موقعیت‌های ضروری برای ماکزیمم یک ساعت در ۱۲ ساعت را داراست.

۱۰٪ ظرفیت اضافه بار برای زمان محدودی در دسترس است. (معادل با توان اولیه و مطابق با ISO۸۵۲۸و توان اضافی مطابق با ISO3046 AS2789, DIN6271, and BS5514) این رتبه برای تمامی مدل‌های ژنراتور قابل استفاده نیست.

کاربردهای نوعی – جایی که ژنراتور تنها مرجع توان باشد برای ارتباط راه دور با معادن، سایت‌های ساختمانی، زمین برگزاری نمایشگاه و فستیوال و غیره است.

  • ژنراتور دائم کار (Continuous)

ژنراتور دائم کار برای امور نیروگاهی یا برق سراسری هستند. قابل کاربرد در فراهم کردن توان پیوسته برای یک بار ثابت تا رتبه کامل خروجی برای زمان‌های نامحدود است. هیچ قابلیت جانشین شدن اضافه باری برای این رتبه در دسترس نیست. توزیع کننده‌های مجاز شده مشارکتی برای رتبه‌بندی معادلند با توان پیوسته مطابق با ISO8528, ISO3046, AS2789, DIN6271, and BS5514

این رتبه‌بندی قابل اجرا بر روی تمامی ژنراتورها نیست. کاربردهای نوعی- این ژنراتور بار یکسان پیوسته را راه‌اندازی می‌کند یا به موازات توان مصرفی پیوسته و اصلی برای ماکزیمم سطح مجاز ۸۷۶۰ ساعت در سال واقع می‌شوند. همچنین ممکن است برای برش پیک / پشتیبانی شبکه حتی از طریق اعمال برای ۲۰۰ ساعت در سال اتفاق بیفتد.

  • ژنراتور چند منظوره

توصیه می‌شود برای کاربردهای با رویکرد اقتصادی از این نوع ژنراتورها استفاده نشود. مثلاً لزومی ندارد یک مولد دائم دارای تابلوی کنترل اتوماتیک ژنراتور در زمان قطع برق شهر باشد. به هر حال، معمولاً یک فرض معمول این است که اگر یک ژنراتور در حالت اضطراری ۱۰۰۰ کیلووات باشد، در حالت پایه و دائم به ۸۵۰ و ۸۰۰ کیلووات اکتفا شود. معمولاً نحوه باردهی مولد در دفترچه مشخصات مولدها وجود دارد.

 

Write a Message

Your email address will not be published.

Related Posts

Call Now Button
× مشاوره آنلاین

Enter your keyword