دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتور چیست؟

دیزل ژنراتور Diesel generator)) دستگاهی است که وظیفه آن تولید انرژی الکتریکی میباشد. این وسیله از موتور دیزل به همراه ژنراتور الکتریکی تشکیل شده و میتوان از طریق سوخت های مایع و یا گاز طبیعی، آنرا روشن و به کار انداخت. همچنین برای کاربردهای پیچیده‌تر مانند ژنراتور ثانویه جهت تأمین برق بار اضافی شبکه (peak-lopping)، پارالل شدن (grid support) و ارسال برق به شبکه برق رسانی استفاده می‌شوند.

وظیفه اصلی دیزل ژنراتور تبدیل سوخت دیزل ژنراتور به انرژی الکتریکی است.

کاربرد های دیزل ژنراتور برای چه مواردی چیست؟ مورد استفاده جهت تراکتورها، کشتی ها، قطارهای مسافر بری و حمل و نقل بارها ، مزرعه داران، اتوبوس ها و کامیون ها، هواپیما ها، کاربرد در بیمارستان ها، مراکز بهداشتی و درمانی.

تقسیم بندی موتور ژنراتورهای برق بر حسب کاربرد

دیزل استندبای یا اضطراری: نقش اصلی ژنراتور، تولید برق در موارد اضطراری است. در حالت ضروری، دیزل ژنراتور به عنوان پشتیبان وارد مدار شده و برق مورد نیاز را به صورت موقتی و با حداکثر توان تامین میکند. مناطق مسکونی و بیمارستان ها شامل دیزل استندبای میشوند.

دیزل ژنراتور اضطراری در بیمارستان ها ، دفاتر ، کارخانه ها و غیره که به شبکه وصل نمی شوند.

دیزل ژنراتور پرایم: این نوع دیزل مربوط به مکانهایی است که برق شهر به دفعات زیاد و طولانی مدت قطع میشود و یا برق به مدت محدود در دسترس است. در این مواقع باید از دیزل ژنراتور به صورت پیوسته از جمله برای اکتشافات معدن و کمپ ها بهره گرفت.

ویژگی مهم این نوع دیزل، لود ثابت با توان کمتر از 77 درصد بوده و خروجی با بار متغیر برای مدت زمان نامحدود، قابل دسترس است.

تقاضای اوج بار 100٪ ekW از ظرفیت دائم کار با 10٪ توانایی اضافه بار برای استفاده اضطراری جهت حداکثر 1 ساعت در هر 12 ساعت. (برابر با Prime Power مطابق با ISO8528 و توان اضافه بار مطابق با ISO3046 ، AS2789 ، DIN6271 و BS5514).

دیزل ژنراتور دائم کار: این مدل از دیزل ژنراتور، بدون وقفه در حال کار کردن است و مولدها یا کانتینیوس برای استفاده دائم  طراحی شده اند. به عنوان مثال برای تامین برق دائمی دیتا سنتر ها کاربرد دارند.

توان اضافه بار پایداری برای دیزل ژنراتور دائم کار  به هیچ وجه مجاز نیست. (برابر با توان مداوم مطابق با ISO8528 ، ISO3046 ، AS2789 ، DIN6271 و BS5514). البته توجه داشته باشید که این طریقه تعیین ظرفیت برای همه مدلهای دیزل ژنراتور قابل استفاده نمیباشد.

به عنوان مثال اگر در یک دیزل ژنراتور ، ظرفیت امرجنسی 1000 کیلو وات باشد ، ممکن است ظرفیت Prime (تامین کننده برق اصلی) 850 کیلو وات و ظرفیت دائم کار 800 کیلو وات باشد. اما این ظرفیت ها بسته به سازنده متفاوت است و باید از برگه اطلاعات تولید کننده گرفته شود.

ممکن است در پلاک یک دیزل ژنراتور هر سه ظرفیت داده شود ، اما بعضی اوقات ممکن است فقط دارای یک ظرفیت اضطراری یا دیگری باشد.

هزینه تولید برق با دیزل ژنراتور و راندمان دیزل ژنراتور ( Cost of generating electricity )

یکی از هزینه های اصلی و مهم دیزل ژنراتور، هزینه عملیاتی برای تولید برق است  و این مورد برای تولید کنندگان یک موضوع نگران کننده به حساب می‌آید.

هر ژنراتوری بسته به کاربرد آن، هزینه های متفاوتی را شامل میشود. به طور مثال، یک کارخانه دیزلی مدرن با بار تقریباً بهینه 65-70٪ ، حداقل 3 کیلو وات ساعت در لیتر تولید می کند که حدود 30٪ کارایی سوخت دارد.

یکی از مولفه های اصلی هزینه های سطح انرژی نیروگاه ها، هزینه سوختی است که برای ژنراتور ها باید پرداخت شود. این موضوع در در سایت های برج خارج از شبکه و شبکه ضعیف مطرح است. این هزینه شامل 80 درصد از هزینه های انرژی را در بر میگیرد.

از جمله مواردی که میتوان به عنوان سوخت جایگزین برای صنعت ارتباطات سیار، بهره گرفت؛ استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر است. این منابع تجدید پذیر شامل انرژی خورشیدی ، باد و سوخت های زیستی میباشد.

ارزیابی قدرت دیزل ژنراتور

برای انجام محاسبات ظرفیت و سایز دیزل ژنراتور، بسیاری از تولید کنندگان از نرم افزار مربوط به آن استفاده میکنند تا به طور دقیق و آسان اندازه های مورد نظر را محاسبه کند.

اندازه گیری باید تحت شرایط و نکاتی از جمله  سایت، نوع لوازم و  تجهیزات انجام شود و همه اعداد و ارقام به درستی بررسی و محاسبه شود تا دیزل ژنراتور برق را تنظیم کند.

جهت جلوگیری از کم شدن بار و یا کمبود توان، باید اندازه دیزل ژنراتور مناسب و درست برآورد شوند. بدین صورت که برآورد اندازه توسط مشخصات الکترونیک مدرن، به ویژه بارهای غیر خطی، پیچیده‌ بوده و در اندازه‌های در حدود ۵۰ مگاوات و بالاتر، یک توربین گازی با سیکل باز در حالت بار کامل، نسبت به مجموعه ای از موتورهای دیزلی (با هزینه سرمایه‌گذاری مشابه) کارآمدتر بوده و همچنین ساختار فشرده تری دارد.

در حالت بار جزئی برای استفاده معین، حتی در این سطح از قدرت، در بعضی مواقع مجموعه دستگاه‌های دیزل به علت بازده بالاتری که دارند، به توربین‌های گازی سیکل باز ترجیح داده می‌شوند.

استفاده دیزل ژنراتور برای منازل و فروشگا های کوچک، رنج  1تا 20 کیلوولت آمپر (KVA) مناسب است و برای کارخانجات و مکانهای بزرگ تا (۳۳۰۰KVA/3.3MVA) قابل استفاده میباشد.

اطاقک ایزوله، نقش اصلی آن کاهش صدای ژنراتور است که میتوان انواع ژنراتور ها را در آن قرار داد. در اصطلاح به این اطاقک، «کانوپی سایلنت یا کانتینر سایلنت» میگویند. کنوپی معمولاً تا رنج توان ۷۰۰ کاوآ را ساپورت میکند و برای بزرگتر از آن با کانتینر پوشش می‌دهند. موازی سازی برای دسترسی به توان‌های بالاتر است. (برای مثال: برای دستیابی به توان 10MVA می‌توان از موازی سازی ۵ دستگاه 2MVA استفاده نمود). بدین منظور می‌توان از چندین دستگاه ژنراتور استفاده کرد.

عملکرد مجزا به محل نصب حمل شده، برای ژنراتورهای بزرگتر از 5 مگا ولت آمپر است و در آنجا مونتاژ و تجهیزات فرعی به آن‌ها اضافه می‌شود.

دستگاه‌های تولید برق را بر چه اساسی طبقه بندی میکنند؟ 1- ظرفیت تولید نرمال تا ماکزیمم 2- قدرت تولیدی 3- کیلووات. نوع مصرف نیز بر حسب تولید برق مستمر یا اضطراری انتخاب می‌شود.

طریقه استفاده از دیزل ژنراتور

دیزل ژنراتور از تابلو کنترل به عنوان مرکز پردازنده و یا فرمان تشکیل شده که وظیفه بررسی و کنترل پارامترهای عملکردی و هماهنگی بین دیزل، ژنراتور و مصرف کننده جریان الکتریکی (برق) را به عهده دارد.

تابلو کنترل به صورت اتوماتیک و یا دستی قابل اجرا است.

دیزل ژنراتور اتوماتیک: این نوع دیزل، به صورت خودکار و اتومات کار میکند. در حالت قطع و وصل برق شهر ، بوسیله تابلو برق چنج آور بصورت اتوماتیک روشن و خاموش میشود و فقط به سرویس و نگهداری نیاز دارد.

دیزل ژنراتور دستی: همانطور که از اسم آن مشخص است، راه اندازی دیزل به صورت دستی و فرمان اپراتور (ON/OFF) صورت میگیرد. از ساده ترین نوع تابلو میباشد و این مدل تابلو، از کلید های اتوماتیک اضافه بار نیز برخوردار هستند.

استاندارد و مشخصات فنی اتاق دیزل ژنراتور گازوئیلی (دیزلی)

ابعاد استاندارد اتاق دیزل ژنراتور

حجم اتاق دیزل ژنراتور حداقل باید 10 برابر بیشتر از حجم دیزل ژنراتور باشد. شرایط آب و هوایی منطقه محل نصب، برای محاسبه ابعاد کانوپی سایلنت باید در نظر گرفته شود. در صورت بررسی و قوی بودن فن خنک کننده دیزل ژنراتور ؛ میتوانید ابعاد کانوپی را کوچکتر بگیرید.

البته طراحی دریچه های ورود و خروج هوای دیزل ژنراتور باد به گونه ای باشد که باد شدید وارد کنوپی شده و از طرف دیگر آن خارج شود.

ایده برخی طراحان تعبیه موتور دیزل ژنراتور در کنار شیار ها بوده که هوا در برخورد مستقیم با آن باشد ولی بهتر است هوا در قسمت پشت ژنراتور وارد و جلوی رادیاتور خارج شود. این روش برای ایجاد بیشترین گردش هوای خنک مطلوب تر است.

چه نکاتی را  جهت محاسبه ابعاد اتاق دیزل ژنراتور  باید رعایت کرد؟

اتاق باید ضد صدا باشد، تردد متخصصین برای دسترسی به ژنراتور راحت و سریع در نظر گرفته شود، فضا پتانسیل استفاده از جرثقیل را داشته باشد و از فونداسیون های ضد لرزش در زیر ژنراتور کمک گرفت. همچنین تجهیزاتی از جمله باطریها ، مخزن ، کاهش دهنده صدا ، کنترلر و ….. وجود داشته باشد.

برای جابجاکردن ژنراتور  از ریل میله ای و بلوک متحرک استفاده میشود که باید این تجهیزات بالابری را به همراه خود داشته باشند.

توان مصرفی دیزل ژنراتور

یکی دیگر از موارد مهم برای انتخاب دیزل ژنراتور، محاسبه توان مصرفی دستگاه جهت رسیدن به اعداد درست است و از مهمترین اهدف محسوب میشود. چراکه ژنراتور کوچکتر و یا بزرگتر ار توان مورد نیاز سبب میشود نیاز برطرف نشده و توان دستگاه را در صورت نیاز نمیتوان زیاد کرد. ژنراتور بزرگتر نیز هزینه های جانبی بیشتری را از جمله  هزینه سوخت و اصطهلاک بالاتری باید شامل میشود.

دیزل ژنراتوری که خریداری میکنید، توان آن در کاتولوگ تعریف شده و شامل مواردی از جمله ارتفاع از سطح دریا، تهویه مناسب، دمای 25 درجه سانتی گراد و سایر شرایط استاندارد محیط کارکرد و سوخت مصرفی می باشد .

برای دائم کار کردن دیزل ژنراتور بهتر است با توان بیشتر از 80 درصد، کار نکند اما در مصرف اضطراری میتوان از توان کل دستگاه استفاده کرد.

البته توجه داشته باشید که همانطور استفاده طولانی مدت از دستگاه مضر ( طبق توان تعریف شده) است؛ نباید در محدوده توانی کمتر از 30 درصد استفاده مداوم کرد چرا که سبب آسیب های جدی میشود.

نحوه محاسبه ظرفیت دیزل ژنراتور

بسته به نوع دیزل ژنراتور، کاربرد آنها با توجه به نیاز و تامین برق متفاوت است. ژنراتور استندبای، نوعی است که فقط چندبار در سال لازم بوده و با یک مقدار مشخص کار میکند. مثلا 10 درصد اضافه بار را میتواند تحمل کند. ولی دیزل ژنراتوری که به عنوان برق اصلی به کار میرود، باید به طور دائم کار کند.

ژنراتور دائم کار قدرت بیشتری نسبت به ژنراتور امرجنسی یا استندبای دارد. تولید کنندگان براساس تعاریف توافق شده بین المللی ، به هر دیزل ژنراتور امتیاز می دهند (hp).

این تعاریف رتبه بندی استاندارد ، به گونه ای طراحی شده است که امکان مقایسه معتبر بین تولید کنندگان را فراهم می آورد. توان دیزل ژنراتور را بر حسب kva ( کیلو ولت آمپر) میشناسند و محاسبه میکنند.

کیلو وات خروجی  دیزل-ژنراتور از حاصل ضرب pf ژنراتور در kva آن بدست می آید. در ژنراتورهای کوچک سه فاز، pf برابر 0/8 میباشد. همچنین جریان خروجی 1.44 برابر kva  است.

در ژنراتورهای با ظرفیت بالاتر pf بیشتر میباشد. فقط دقت کنید که در انتخاب دیزل ژنراتور دائم کار بهتر این است که توان ژنراتور دو برابر توان مصرفی در نظر گرفته شود.

سوخت دیزل ژنراتور

موتورهای دیزل ژنراتور با انواع سوختهای مختلف از جهت موقعیت مکانی و پیکربندی، سازگار است و به سادگی موتورهای جرقه زن هستند. اگر در آن محل گاز در دسترس باشد؛ معمولا از ژنراتور گاز سوز استفاده میشود. چرا که شبکه گاز در زمانی برق قطع است، فشار آن تقریبا ثابت می ماند.

سوخت ژنراتور ها شامل بنزین، گازوییل پروپان و گاز طبیعی میشود و باید از سوختی استفاده کرد تمیز و اقتصادی باشد. مصرف سوخت دیزل ژنراتور به عوامل مهمی بستگی دارد. از جمله نوع دیزل ژنراتور، توان و یا ظرفیت الکتریکی، نوع سوخت ژنراتور و شرایط محیطی و آب و هوایی.

اگر بخواهیم موتور دیزلی را به سوخت گازوئیلی تبدیل کنیم؛ باید گاز با هوای ورودی ترکیب شود و مقداری سوخت دیزل برای احتراق نیاز است. پایداری آن به اندازه مخزن سوخت محدود میشود.

در حالی که موتورهای دیزلی میتوانند با طیف کاملی از تقطیرات نفت خام کار کنند. از گاز طبیعی ، الکل ، بنزین ، بنزین چوبی گرفته تا روغنهای سوختی و سوختهای باقیمانده ارزانتر که در دمای اتاق هستند که باید مانند روغن جامد ، گرم شوند تا بتواند از خط سوخت پایین بیاید.

انواع سوخت موتور دیزل ژنراتور

 • موتور ژنراتورهای گازی: از طریق گاز، سوخت رسانی میشود و مهم ترین مزیت آن، کاهش آلودگی و هزینه های جانبی است.
 • موتور ژنراتورهای بنزینی: سوخت آن بنزین است و در فضاهایی که امکان دسترسی به گاز نیست، کاربرد دارد.
 • موتور ژنراتورهای گازوئیلی: گازوییل را به عنوان سوخت موتور در نظر میگیرند و ابعاد کوچکتری نسبت به دیگر ژنراتور ها دارند.

مزایا و معایب ژنراتور های گاز سوز

مزیت ها:

 • دارای صدای کم
 • سوخت پاک، تمیز و ارزان
 • فراهم آوری سریع و راحت
 • کاهش آلایندگی

عیب ها:

 • حساسیت نسبت به فشار گاز
 • هزینه های تعمیر و نگهداری
 • مقاومت کمتر در زیر بارهای ضربه ای
 • قیمت بیشتر نسبت به دیزلی ها
 • عدم جابه جایی این نوع دیزل ژمراتور ها

موتور دیزل ژنراتور

یکی از اجزای اصلی تشکیل دهنده دیزل ژنراتور ، موتور ژنراتور است که از ترکیب ژنراتور و موتور آن ایجاد شده و قطعه ای به نام موتور ژنراتور را به وجود آورده است.

موتور دیزل ژنراتور، انرژی مکانیکی را وارد میکند و باید با توان خروجی متناسب باشد. هنگام خرید به ویژگی های موتور توجه داشته باشید تا پس از استفاده دچار آسیب و خطرهای احتمالی نشوید.

کیفیت و عملکرد بالای موتور، باعث افزایش عمر و دوام دیزل ژنراتور میشود و مزیت هایی را نیز به همراه می آورد.

وظیفه تبدیل انرژی حاصل از فرایند سوختن سوخت دیزل ژنراتور به انرژی جنبشی (دوار) را بر عهده دارد. موتور دیزل ژنراتور دریایی معمولا رادیاتور ندارد و با گردش آب دریا خنک میشود.

اجزای داخلی موتور دیزل

یکی از بهترین اختراعات متصل کردن موتور و ژنراتور به یکدیگر و قرار دادن آنها بر روی شاسی است که به آن کوپله کاری دیزل ژنراتور گویند.

جدول و پلاک مشخصات فنی موتور دیزل ژنراتور ها

 1. پلاک لوول
 2. پلاک پرکینز
 3. پلاک ولوو
 4. پلاک کامینز
 5. پلاک کاترپیلار

اجزای اصلی تشکیل دهنده دیزل ژنراتور چیست؟

 • موتور
 • سیستم سوخت
 • تنظیم کننده ولتاژ
 • دستگاه تولید برق متناوب
 • سیستم روغن کاری
 • سیستم سردسازی و اگزوز
 • شارژ باطری
 • پنل کنترل
 • چارچوب اصلی

قیمت دیزل ژنراتور

قیمت هر محصولی به ویژگی ها و مدل آن بستگی دارد. طبیعتا هر دیزل ژنراتوری شامل انواع و مدلهای خاصی است و از توان و قدرت متفاوتی برخوردار است.

بعد از بررسی شرایط و مشخصات فنی موتور دیزل و خود ژنراتور، نوع برند در افزایش و کاهش قیمت بی تاثیر نیست و قطعا برند و کیفیت بالا، قیمت و ارزش بیشتری دارد.

دیزل ژنراتور ها بر حسب نوع سوخت قیمت گذاری متفاوتی میشوند و هر کدام از این سوخت ها مخصوص مکانهایی است که مورد نیاز است و اگر در محلی به گاز دسترسی نداشته باشید، باید سوختی که متناسب با آن شرایط آب و هوایی است خریداری شود.

همه این موارد در کم و زیاد کردن قیمت و هزینه های جانبی آن اثر گذار است. پس همه شرایط را بسنجید و از سایت های معتبر و معروف خریداری کنید.

پشتیبانی شبکه

سنکرون سازی جهت مدیریت ژنراتور با اپراتور صورت میگیرد. این کار توسط شخص سومی صورت گرفته و دلیل آن، ایجاد اعتماد و انجام آزمایش است. سنکرون سازی دیزل ژنراتور با شبکه، یک روش  مناسب جهت اعتماد سازی است.

این ژنراتور ها به همان میزان و سرعت دو دقیقه ای میتوانند با برق شبکه به صورت سنکرون کار کنند و در سایت بی تاثیر باشند.

سوخت دیزل ژنراتور ها گران بوده و چند صد ساعت در سال استفاده میشوند. در حالی که توربین گازی چندین دقیقه طول میکشد تا گرم شود و به مدار بیاید. همچنین در دسترس بودن دیزل ژنراتور ها، مانع از ایجاد ایستگاه برق پشتیبان دائم کار میشود.

در کشور انگلیس دیزل های پشتیبان(حدود 10 تا 40 ساعت در سال در زمان اوج بار با شبکه سنکرون می شوند). شبکه برق (National Grid) معمولاً می تواند به حدود 2 گیگاوات کاهش تقاضا از طریق دیزل های پشتیبان ، اعتماد کند. در واقع شرکت برق نقشی در کنترل دیزل ژنراتور ها ندارد. آنها توسط مشتری اداره می شوند تا در “زمان اوج بار سه گانه” استفاده از شبکه انتقال (TNUoS) که فقط در مصرف هر سایت اعمال می شود ، سه تا نیم ساعت در اوج بار شبکه اجتناب کنند.

با انجام محاسباتی تخمین زده می شود که حدود 10درصد نیروگاه ها دارای ظرفیت بیش از 1 مگاوات باشد. حدود 50 درصد دیزل ژنراتورها در محدوده 200 کیلو وات تا 1 مگاوات است و 40 درصد دیگر زیر 200 کیلو وات است؛ اگرچه ظرفیت دیزل ژنراتور ها در حال رشد باشد.

یکی از  سیستمی‌های مشابه عملیات کوتاه مدت بریتانیا که در فرانسه فعالیت می کند، EJP نام دارد. در واقع توانایی این را دارد که در پیک شبکه ، با تعرفه های ویژه حداقل 5 گیگاوات از نیروگاه های دیزلی تولید کنند تا برق ، همیشه در دسترس باشد. در این حالت، نخستین وظیفه‌ای که دیزل ژنراتور دارد ، تغذیه شبکه است. در حین کار عادی سنکرون دیزل ژنراتور با شبکه برق ، نیروگاه ها با سرعت افت (droop) پنج درصدی قابل کنترل است.

در این صورت، سرعت بار کامل 100٪ و سرعت بدون آن 105٪ است. این مورد نیازمند این‌که برای عملکرد پایدار شبکه بدون hunting  و حذف نیروگاه ها بصورت تصادفی مورد نیاز باشد. معمولا تغییرات سرعت جزئی هستند. افزایش قدرت خروجی دیزل ژنراتور بوسیله افزایش منحنی droop  با افزایش فشار پاشش بر یک گاورنر گریز از مرکز انجام می شود.

به طور معمول، این یک سیستم اساسی برای همه نیروگاه ها به شمار می‌آید. زیرا مزارع دیزلی قدیمی و نیروگاه های دیزلی جدید باید در پاسخ به تغییرات فوری فرکانس بدون وابستگی به ارتباطات بیرونی سازگار باشند.

 

آموزش طرز کار و نحوه ی کار با موتور دیزل ژنراتور ها

 

خدمات تخصصی دیزل ژنراتور( شرکت سرویس ژنراتور)

 • فروش انواع دیزل ژنراتور نو و دست دوم
 • تعویض دیزل ژنراتور کارکرده با دستگاه نو
 • ارتقاع سیستم های برقی دیزل ژنراتورهای قدیمی به جدید و پ ال سی
 • کوپله سفارشی انواع دیزل زنراتور بنا به سفارش و نیاز مشتری
 • اجاره انواع دیزل ژنراتور به صورت کوتاه و بلند مدت
 • تعمیر ، نصب و راه اندازی انواع دیزل ژنراتور

 

شرکت سروویس ژنراتور فعال در زمینه :

 • خرید و فروش دیزل ژنراتور
 • تعمیرات تخصصی انواع مدلهای دیزل ژنراتور
 • برق صنعتی-اتوماسیون-تابلو برق
 • برگزاری کلاسهای آموزشی دیزل ژنراتور
 • تامین قطعات برقی و مکانیکی دیزل ژنراتور

Write a Message

Your email address will not be published.

Related Posts

Call Now Button
× مشاوره آنلاین

Enter your keyword