سنسور دمای آب موتور دیزل ژنراتور

سنسور دمای آب موتور دیزل ژنراتور

سنسور دمای آب موتور دیزل ژنراتور

سنسور دمای آب موتور دیزل – عیب یابی و محل سنسور آب موتور

واردکننده انواع سنسور دمای آب دیزل و موتور دیزل vdo ولوو کامینز کاترپیلار لوول پرکینز بنز دویتس مان MWM MTU و سایر سنسورهای موتور دیزل ژنراتور

سنسور دمای آب موتور VDO

محل سنسور دمای آب، بر سر راه سیستم گردش آب داخل موتور قرار دارد. بسته به موتور، موقعیت و نوع سنسور متفاوت است. سنسور آب موتور دیزل ژنراتورها معمولاً از نوع 120 VDO می‌باشد. شرکت سرویس ژنراتور واردکننده انواع سنسورهای موتور دیزل و دیزل ژنراتور می‌باشد.

سنسور یا فشنگی دمای آب دو فیش (می‌توانید از یک فیش آن استفاده کنید) VDO صد و بیست درجه چینی:

این سنسور آب VDO چینی به‌صورت تک فیش و دو فیش تولید می‌شود. یک کنتاکت، مقدار آنالوگ دمای آب را نشان می‌دهد و پایه دیگر کنتاکت به‌عنوان محافظ عمل می‌کند که خیلی به آن نمی‌توان اعتماد کرد.

سنسور یا فشنگی آب vdo طرح آلمانی:

این سنسور دارای یک فیش با رابطه مقاومتی بین 10 تا 3500 اهم و یک کنتاکت عادی باز می‌باشد که در دمای 103 درجه سانتی‌گراد عمل می‌کند. کیفیت این سنسور مناسب است و اثر نویزی کمی دارد. خرید نوع آلمانی و امریکایی این سنسور حدود 3.7 میلیون تومان است و تا رسیدن به دست مشتری، قیمت آن بیشتر می‌شود.

سنسور طرح آلمانی با قیمتی کمتر از یک دهم آن ارائه می‌گردد و مقدار اهمی آن با سنسورهای اصلی فقط چند اهم (دو سه اهم) تفاوت دارد.

آمپر اتری دمای آب دیزل:

گیج یا آمپرهای دمای آب به‌صورت برقی، اتری یا سیمی تولید می‌شوند. آمپرهای برقی به‌وسیله یک عدد سیم به سنسورهای فوق متصل می‌گردند. آمپرهای دمای آب اتری سنسور دما را دارند ولی از نوع برقی ارزان‌تر نیستند. طول سیم‌های مسی آمپرهای اتری متفاوت می‌باشد و از 1 الی 3 متر معمولاً تولید می‌شوند.

مدل چینی سنسورها:

سنسور دمای آب (watter temprature sensor) دیزل ژنراتور یا خودرو چیست؟

سنسور دمای آب یا فشنگی آب موتور دیزل ژنراتور وسیله‌ای جهت اندازه‌گیری دمای آب داخلی موتور دیزل ژنراتور است. پس از سنسور روغن، مهم‌ترین وسیله حفاظتی برای موتور دیزل ژنراتور یا خودرو سنسور دمای آب موتور می‌باشد. این سنسورها روی بدنه موتور دیزل ژنراتور به‌جای یکی از کورکن های آب موتور بسته می‌شوند.

سنسورهای آب موتور به‌وسیله یک رابطه مقاومتی که ایجاد می‌کنند می‌توان مقدار آنها را خواند و دارای یک یا چند پایه می‌باشند. سنسور آب موتور دیزل ممکن است فقط دارای یک پایه (با عنوان کنتاکت محافظ یا میزان دمای آب) یا دو پایه (که یکی مربوط به میزان فشار روغن و یکی مربوط به کنتاکت محافظ) و یا چند پایه (نشانگر دما و فشار آب موتور) باشند.

این سنسورها در مسیر شریان عبوری آب موتور دیزل ژنراتور یا خودرو که به‌وسیله پمپ آب (watter pump) از رادیات دیزل ژنراتور کشیده و به سر سیلندر موتور وارد می‌شود؛ بسته می‌شوند. توجه کنید جهت بستن سنسور دمای آب دیزل ژنراتور بهتر است از نوار تفلون استفاده کرد.

سپس پیچ کورکنی را روی بدنه دیزل ژنراتور پیدا کنید که به مسیر آب دیزل ژنراتور متصل باشد، همچنین می‌توانید آن را به‌صورت مستقیم یا با استفاده از واسطه به بدنه موتور دیزل ژنراتور ببندید. بعضی از سنسورها نیاز به اعمال ولتاژ تغذیه دارند (معمولاً سه فیش می‌باشند) و برخی دیگر فقط یک مقدار مقاومتی به خروجی می‌دهند. (تک فیش یا سه فیش)

معمولاً سنسور دمای موتور پایه دیگری دارد که به بدنه موتور وصل است و تغییر مقاومت آنها را نسبت به بدنه موتور خودرو یا دیزل ژنراتور می‌توان فهمید. بدنه موتورها معمولاً به منفی باتری متصل هستند. (در موتورهای درمن بدنه مثبت می‌باشد.) سنسورهای دارای کنتاکت محافظ، در اصل یک ترموستات است که به نسبت دمای بالای آب عمل می‌کنند و یک کنتاکت را باز یا بسته می‌کنند.

عملکرد سوئیچ سنسورهای دمای آب موتور معمولاً حدود 97 درجه سانتی‌گراد می‌باشد. در صورتی که دمای آب از آن حد درج شده روی سنسور بیشتر شود؛ کنتاکت آن عمل می‌کند و چراغ اخطار آب روشن می‌شود. برد کنترل ژنراتور یا  ECU موتور متوجه آن شده و موتور یا دیزل ژنراتور را فوری خاموش می‌کند.

در سنسورهایی که مقدار دما را اندازه‌گیری می‌کنند؛ عملکردهای متفاوت و مدارات متفاوتی وجود دارد که باید به کاتالوگ شرکت سازنده مراجعه نمود. ولی ساده‌ترین آنها دارای یک قطعه مقاومتی متغیر با دما (ptc یا ntc) می‌باشند که به نسبت دمای وارد شده به آن مقاومت آن تغییر می‌کند.

درصورتی‌که دمای آب موتور بیش حد مجاز کنتاکت آن افزایش یابد، واشر سر سیلندر موتور پس از چند ثانیه یا چند دقیقه می‌سوزد؛ موتور جوش می‌آورد و پس از آن امکان آتش سوزی نیز وجود دارد.

محل قرار گیری سنسور دمای آب دیزل ژنراتور بستگی به نوع و مدل موتور دارد که معمولاً در یکی از بلوک‌های سیلندر پهلوی موتور یا کنار فیلتر آب یا در بالای آن قرار دارد. سنسور دمای آب دیزل ژنراتور در انواع مختلف برای انواع دیزل ژنراتور و برای کاربردهای مختلف تولید می‌شوند.

 

طریقه خطایابی و رفع عیب افزایش بیش از حد دمای آب:

  • در صورتی که دمای آب بالا است و یا آلارم و لامپ هشدار آن فعال شده، فوراً موتور را خاموش کنید.
  • سطح آب را چک کنید تا زیر حد نرمال نباشد. کیفیت، روان بودن، شفافیت و وجود ضد یخ را چک کنید. (آب و ضد یخ پس از یک سال پس از زمان تولید خراب می‌شود) وجود ضد یخ جهت جلوگیری از زنگ‌زدگی و افزایش دمای موتور الزامی است.
  • پمپ آب، ترموستات و سنسور آب را چک کنید. سنسور را شل کرده تا اگر از کنار سنسور با فشار، آب بیرون زد، متوجه شوید سنسور خراب است. در غیر این صورت یا ترموستات یا فیلتر آب گرفته یا پمپ آب (WATTER PUMP) خراب است.
  • اگر موتور و آب سالم است می‌توانید جهت تست سنسور آب مقاومت اهمی یا عملکرد کنتاکت آن را به‌وسیله یک اهم متر در دمای بالا و پایین چک کنید.
  • وایرینگ یا سیم‌کشی سنسور را بررسی شود.

پرکاربردترین نوع سنسورهای دمای آب دیزل ژنراتور نوع vdo 120 درجه است که دارای دو پایه G , wk می‌باشند. پایه G جهت خواندن مقدار دمای آب دیزل ژنراتور تا 120 درجه سانتی‌گراد و پایه wk آن کنتاکت محافظ عادی باز می‌باشد که در دمای 105 درجه سانتی‌گراد عمل می‌کند و به مدار تابلو برق دیزل ژنراتور فرمان خاموشی را می‌فرستد.

سنسورهای دمای آب دیزل ژنراتور نوع vdo 120 درجه در دو نوع چینی و آلمانی موجود می‌باشد.

سنسور دمای آب دیزل ژنراتور

سنسورهای دمای آب دیزل ژنراتور نوع اتری در دو نوع برقی و بدون نیاز به برق موجود می‌باشند. نوع الکتریکی آن در دو نوع 12 و 24 ولت dc موجود است که به‌وسیله یک رشته سیم پایه G سنسور دمای آب دیزل ژنراتور به یک گیج متصل می‌شود. نوع بدون نیاز به برق آن در شکل زیر آمده:

گیج نشانگر دمای آب موتور اتری

البته بعضی از آنها دارای کنتاکت قطع کن محافظ قابل تنظیم می‌باشند.

انواع سنسور آب

سنسورهای آب موتور دیزل در انواع مختلفی وجود دارد. بعضی از آنها فشار و دمای آب را نشان می‌دهند و بعضی دیگر از آنها فقط دارای یکی از پایه‌های کنتاکت محافظ، فشار آب یا دمای آب می‌باشند. همچنین برخی از آنها دارای مدار الکترونیکی می‌باشند و نیاز به تغذیه dc دارند و معمولاً سه سیمه یا چهار سیمه می‌باشند که با ecu موتورهای جدید مانند ولوو، پرکینز، کامینز، بنز، دویتس، مان، mtu ، MWM ، لوول و سایر سنسورهای دیزل ژنراتور نیز در ارتباط هستند.

اهمیت سنسور سطح آب بسیار زیاد است چرا که اگر آب موتور کم شود یا خالی شود، دیگر سنسور سطح آب دمای موتور را نشان نمی‌دهد و موتور آن‌قدر کار می‌کند تا بسوزد. این سنسور را می‌توانید بر روی رادیاتور نصب کنید.

محل قرار گیری سنسور دمای آب موتور دیزل ژنراتور

سنسور دما و فشار آب یا در بدنه سیلندر در مسیر گردش آب داخلی و یا بر سر راه ورودی آب رادیاتور به موتور دیزل قرار دارد.

Write a Message

Your email address will not be published.

Related Posts

Call Now Button
× مشاوره آنلاین

Enter your keyword